{mosimage}Το Ευρωπαϊκό Κέντρο Κινουμένων Σχεδίων οργανώνει από τις 11 έως τις 14 Μαρτίου στην Ταινιοθήκης της Ελλάδος το 5ο ΑNIMFEST,  
το Διεθνές Φεστιβάλ Αnimation της Αθήνας. Η διοργάνωση περιλαμβάνει: διεθνές διαγωνιστικό τμήμα ταινιών animation μικρού μήκους, ελληνικό διαγωνιστικό τμήμα ταινιών animation μικρού μήκους, Γερμανικά κινούμενα σχέδια, αφιερώματα στους animators Paul Driessen, Burry Purves και Μιχάλη Αρφάρα καθώς και προβολές πρόσφατων ταινιών animation μεγάλου μήκους, όπως το Βάλς με τον Μπαζίρ.  Οι θεατές θα έχουν την ευκαιρία να δουν και έκθεση σκίτσων και άλλων δημιουργιών μαθητών της Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών της Αθήνας, καθώς επίσης και άλλων νέων Ελλήνων καλλιτεχνών.

Θα παραβρεθούν και θα παρουσιάσουν τις ταινίες τους, οργανώνοντας παράλληλα masterclasses πάνω στη δουλειά τους οι:
Barry Purves, από τη Βρετανία
Ton Crone, διευθυντής του Ολλανδικού Ινστιτούτου Animation
Badid Polonsky, από το Ισραήλ για την ταινία Βαλς με τον Μπαζίρ
Μιχάλης Αρφαρας, καλλιτέχνης και καθηγητής στην ΑΣΚΤ
Urlich Wegenast, διευθυντής του Φεστιβάλ Animation της Στουργάρδης
Μαρία Κοντογιώργου Marik

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ
Αίθουσα Α
Πέμπτη 11/03
Masterclass: Η ιστορία του γερμανικού Κινούμενου Σχεδίου | Urlich Wegenast | 15.00
Μουσική και Μαγεία (Μέρος 1ο) | Lotte Reiniger | 17.00
Διεθνές Διαγωνιστικό Μικρού Μήκους 1 | 18.30
Οι περιπέτειες του πρίγκηπα Αχμέντ | Lotte Reiniger | 20.45
Αφιέρωμα στον Μιχάλη Αρφαρά | 21.45
Παρουσία του σκηνοθέτη
Διεθνές Διαγωνιστικό Μικρού Μήκους 2 | 23.00
 
Παρασκευή 12/03
Masterclass: Making-of του βίντεο-κλιπ The Lunatic | MARIK | 15.00
Ελληνικό Διαγωνιστικό Μικρού Μήκους 1 | 17.00
Διεθνές Διαγωνιστικό Μικρού Μήκους 3 | 18.30
Μεταξύ κρατικής τέχνης και underground: Δημιουργίες της Λαϊκής Δημοκρατίας της Γερμανίας (1959-1989) | 20.45
Αφιέρωμα στον Paul Driessen | 23.00
Παρουσία του Ton Crone, διευθυντή του Ολλανδικού Ινστιτούτου Κινουμένων Σχεδίων (NIAF)
 
Σάββατο 13/03
Masterclass: Προσωπικά έργα  | Μιχάλης Αρφαράς | 15.00
Μουσική και Μαγεία (Μέρος 2ο) | Lotte Reiniger | 17.00
Διεθνές Διαγωνιστικό Μικρού Μήκους 4 | 18.30
Αφιέρωμα στον Barry Purves | 20.45
Παρουσία του σκηνοθέτη
Βαλς με τον Μπασίρ | Ari Folman | 23.00
Παρουσία του καλλιτεχνικού διευθυντή David Polonsky
 
Κυριακή 14/03
Masterclass: Making-of της ταινίας Βαλς με τον Μπασίρ | David Polonsky | 15.00
Ελληνικό Διαγωνιστικό Μικρού Μήκους 2 | 17.00
Διεθνές Διαγωνιστικό Μικρού Μήκους 5 | 18.30
Σύγχρονες δημιουργίες από την Επανενωμένη Γερμανία: 14 από τις πιο ενδιαφέρουσες Γερμανικές ταινίες animation των τελευταίων 20 χρόνων| 20.45
Ειδική προβολή | A matter of loaf and death | Nick Park
Τελετή Λήξης-Βραβεία | 22.45

Αίθουσα Β
Πέμπτη 11/03
Ελληνικό Διαγωνιστικό Μικρού Μήκους 1 | 17.00 (Ε)
Αφιέρωμα στον Barry Purves | 18.30 (Ε)
Διεθνές Διαγωνιστικό Μικρού Μήκους 5 | 20.45 (Ε)
Μουσική και Μαγεία (Μέρος 1ο) | Lotte Reiniger | 23.00 (Ε)
 
Παρασκευή 12/03
Οι περιπέτειες του πρίγκηπα Αχμέντ | Lotte Reiniger | 17.00 (Ε)
Διεθνές Διαγωνιστικό Μικρού Μήκους 2 | 18.30 (Ε)
Διεθνές Διαγωνιστικό Μικρού Μήκους 1 | 20.45 (Ε)
Ελληνικό Διαγωνιστικό Μικρού Μήκους 2 | 23.00 (Ε)
 
Σάββατο 13/03
Μεταξύ κρατικής τέχνης και underground: Δημιουργίες της Λαϊκής Δημοκρατίας της Γερμανίας (1959-1989 | 17.00 (Ε)
Μουσική και Μαγεία (Μέρος 2ο) | Lotte Reiniger | 18.30 (Ε)
Διεθνές Διαγωνιστικό Μικρού Μήκους 3 | 20.45 (Ε)
Διεθνές Διαγωνιστικό Μικρού Μήκους 2 | 23.00 (Ε)
 
Κυριακή 14/03
Αφιέρωμα στον Μιχάλη Αρφαρά | 17.00 (Ε)
Διεθνές Διαγωνιστικό Μικρού Μήκους 4 | 18.30 (Ε)

e-max.it: your social media marketing partner