Από τις 15 έως τις 21 Απριλίου στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος θα παρουσιαστούν για πρώτη φορά τα ντοκιμαντέρ που απείχαν από το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης που έγινε τον Μάρτιο του 2010.

Παλαιότεροι και νεότεροι  ντοκιμαντερίστες, παραγωγοί και σκηνοθέτες που ολοκληρώσαν τις ταινίες τους φέτος, και έχουν γίνει μέλη των Κινηματογραφιστών στην Ομίχλη θα τις προβάλουν στην Αθήνα ως μία ακόμη δράση ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης με απωτερο στόχο ένα νέο θεσμικό πλαίσιο για τον Κινηματογράφο στην Ελλάδα.

Η εβδομάδα θα περιλαμβάνει 16 ντοκιμαντέρ, μικρού και μεγάλου μήκους παραγωγής 2009-2010 και θα είναι αφιερωμένη στον πρόσφατα αδικοχαμένο ποιητή, θεωρητικό και κριτικό κινηματογράφου Ανδρέα Παγουλάτο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

Πέμπτη 15 Απριλίου
19:00     Μνήμη Ανδρέα Παγουλάτου
19:20   "Νικαριά μου" 85΄ σκηνοθεσία Σπύρος Τέσκος
"Οι περιστροφές του Robert Frank" 10΄  συλλογική σκηνοθεσία  των Christophe Gauthier, Marie-Anne Chambonier, Julia Reschop και Χρίστου Καλλίτση
21:30    "The eye of beauty"    27΄   σκηνοθεσία   Μανώλης Δημελλάς
"Η περίπτωση Ευρυδίκη" 74΄  σκηνοθεσία  Φρέντυ Βιανέλλης

Παρασκευή 16 Απριλίου
19:00    "Σπύρος Παπαλουκάς - Η Περιπέτεια της Ζωγραφικής "  51΄ σκηνοθεσία  Καλλιόπη Λεγάκη,  Παραγωγή   Μαρία Γεντέκου
"Συναντήσεις με την Κική Δημουλά"  59΄ σκηνοθεσία Κατερίνα Πατρώνη,  Παραγωγή  Θάνος Λαμπρόπουλος 
21:30    "Οργισμένος Δεκέμβρης" 60΄ σκηνοθεσία-Παραγωγή Άκης Κερσανίδης & Χρύσα Τζελέπη
"Όνειρα σε άλλη γλώσσα" 68΄ σκηνοθεσία Λουκία Ρικάκη

Σάββατο 17 Απριλίου
19:00   "Κυπρέες"  70΄ σκηνοθεσία Βασιλική Κατριβάνου, Bushra Azzouz Παραγωγή  Βασιλική Κατριβάνου
"Οδός Σφακτηρίας"   52΄  σκηνοθεσία   Μαριάννα Οικονόμου
21:30   "Λόγος και Αντίσταση" 80΄    σκηνοθεσία   Τίμων Κουλμάσης
"Νίκος Παπατάκης-Πορτραίτο ενός ελεύθερου σκοπευτή" 45΄ σκηνοθεσία Τίμων Κουλμάσης & Ηρώ Σιαφλιάκη, Παραγωγή   Θάνος Λαμπρόπουλος

Κυριακή 18 Απριλίου
19:00    "Ελενη Μπούκουρη Αλταμούρα-η πρώτη Ελληνίδα ζωγράφος "  56΄ σκηνοθεσία   Κλεώνη Φλέσσα  
"Ο χρυσός της Αργολίδας - Αγάπη και πόνος για το πορτοκάλι" 76΄ σκηνοθεσία   Γιώργος Χρ. Ζέρβας
21:30    "Η περιπέτεια του Rosmarinus" 18΄ σκηνοθεσία Γιάννης Αγγελάκης,  Παραγωγή Ανδρέας Σιαδήμας
"ΜΙΕΚΟ" 12΄ σκηνοθεσία Γιάννης Μισουρίδης, Παραγωγή Μαρία Γεντέκου
"Η περίπτωση Ευρυδίκη" 74΄  σκηνοθεσία  Φρέντυ Βιανέλλης

Δευτέρα 19 Απριλίου
19:00     "Οργισμένος Δεκέμβρης" 60΄ σκηνοθεσία-Παραγωγή Άκης Κερσανίδης & Χρύσα Τζελέπη
"Όνειρα σε άλλη γλώσσα" 68΄  σκηνοθεσία Λουκία Ρικάκη
21:30     "Σπύρος Παπαλουκάς - Η Περιπέτεια της Ζωγραφικής "  51΄ σκηνοθεσία  Καλλιόπη Λεγάκη,  Παραγωγή   Μαρία Γεντέκου 
"Συναντήσεις με την Κική Δημουλά"  59΄ σκηνοθεσία Κατερίνα Πατρώνη,  Παραγωγή  Θάνος Λαμπρόπουλος

Τρίτη 20 Απριλίου
19:00    "Νίκος Παπατάκης-Πορτραίτο ενός ελεύθερου σκοπευτή" 45΄ σκηνοθεσία   Τίμων Κουλμάσης & Ηρώ Σιαφλιάκη, Παραγωγή   Θάνος Λαμπρόπουλος
"Λόγος και Αντίσταση" 80΄ σκηνοθεσία Τίμων Κουλμάσης
 21:30   "ΜΙΕΚΟ" 12΄ σκηνοθεσία Γιάννης Μισουρίδης, Παραγωγή Μαρία Γεντέκου
 "The eye of beauty"    27΄   σκηνοθεσία   Μανώλης Δημελλάς
  "Κυπρέες"  70΄ σκηνοθεσία: Βασιλική Κατριβάνου, Bushra Azzouz Παραγωγή:  Βασιλική Κατριβάνου
 
Τετάρτη 21 Απριλίου
19:00     "Η περιπέτεια του Rosmarinus" 18΄ σκηνοθεσία   Γιάννης Αγγελάκης  Παραγωγή   Ανδρέας Σιαδήμας
"Οι περιστροφές του Robert Frank" 10΄ συλλογική σκηνοθεσία  των Christophe Gauthier, Marie-Anne Chambonier, Julia Reschop και Χρίστου Καλλίτση
"Ο χρυσός της Αργολίδας - Αγάπη και πόνος για το πορτοκάλι" 76΄ σκηνοθεσία   Γιώργος Χρ. Ζέρβας
21:30    "Ελενη Μπούκουρη Αλταμούρα-η πρώτη Ελληνίδα ζωγράφος "  56΄ σκηνοθεσία   Κλεώνη Φλέσσα            
"Οδός Σφακτηρίας"   52΄  Σκηνοθεσία   Μαριάννα Οικονόμου

e-max.it: your social media marketing partner